* امام رضا عليه السلام :اِثنانِ عَليلانِ أَبَدا : صَحيحٌ مُحتَمٍ و َعَليلٌ مُخَلِّط؛دوگروه هميشه مريضند، سالمى كه پرهيز میكند و مريضى كه پرهيز نمیكند. فقه الرضا ص 340 * امام رضا عليه السلام :لَيسَ مِن دَواءٍ اِلاّ و َهُوَ يُهيجُ داءً؛دارويى نيست مگر اين كه بيمارى ديگرى را تحريك مى كند.كافي (ط - الإسلامية) ج‏8، ص 273 ، ح409 * امام رضا عليه السلام :لَيسَ مِن دَواءٍ اِلاّ و َهُوَ يُهيجُ داءً؛دارويى نيست مگر اين كه بيمارى ديگرى را تحريك مى كند.كافي (ط - الإسلامية) ج‏8، ص 273 ، ح409 * *

حکم روزه بيماران خاص

روزه بيمار کليوى
180. اينجانب بخاطر سنگ ساز بودن كليه‌هايم به توصيه دكتر متخصص نبايد روزه بگيرم ولى دلم نمى‌‌آيد كه روزه‌ام را افطار كنم با توجه به اينكه صرفاً با نوشيدن سه ليوان آب در يك يا سه نوبت عذرم برطرف مى‌‌شود آيا با اين وضعيت مى‌‌توانم روزه‌ام را ادامه بدهم؟
ج) اگر جلوگيرى از بيمارى کليه مستلزم نوشيدن آب يا ساير مايعات در طول روز باشد، روزه گرفتن بر شما واجب نيست و بلکه جايز هم نيست و با فرض نوشيدن آب، روزه باطل مى‌‌شود.

روزه بيماران ديابتى
181. از آن‌جا که مبتلايان به مرض قند مجبورند هر روز يک يا دو بار آمپول انسولين تزريق کنند و نبايد در وعده‌‏هاى غذايى آن‌ها تأخير و فاصله بيفتد، زيرا باعث پايين آمدن ميزان قند خون و در نتيجه نوعى تشنج و بيهوشى مى‌‏شود، لذا گاهى پزشکان به آن‌ها توصيه مى‌‏کنند که در روز چهار نوبت غذا بخورند، خواهشمنديم نظر شريف خود را درباره روزه اين افراد بيان فرماييد.
ج) اگر بدانند که خوددارى از خوردن و آشاميدن از طلوع فجر تا غروب، به آنان ضرر مى‌‏رساند يا خوف ضرر داشته باشند، روزه گرفتن بر آن‌ها واجب نبوده و بلکه جايز نيست.

خوردن قرص در حال روزه

182. آيا خوردن قرص فشار خون در حال روزه جايز است يا خير؟
ج) اگر خوردن آن در ماه رمضان براى درمان فشار خون ضرورى باشد، اشکال ندارد، ولى با خوردن آن روزه باطل مى‌‏شود.
183. اگر من و بعضى از مردم بر اين عقيده باشيم که بر استفاده از قرص‌ها جهت مداوا عنوان خوردن و آشاميدن صدق نمى‌‏کند، آيا عمل به آن جايز است و به روزه‌‏ام ضرر نمى‌‏زند؟
ج) خوردن قرص روزه را باطل مى‌‏کند.

 

اضطرار به مصرف مرتب دارو در ماه رمضان
184. آيا کسى که بيمار مى‌‌باشد و طبق دستور پزشک بايد در بين روز سه بار قرص مصرف نمايد مى‌‌تواند روزه بگيرد؟
ج) نمى‌‌تواند روزه بگيرد.

تنفس مصنوعى
185. آيا تنفس مصنوعى با دستگاه روزه را باطل مى‌‌کند؟
ج) تنفس مصنوعى با دستگاه موجب بطلان روزه نمى‌‌شود.

استفاده از اسپرى تنگى نفس
186. نوعى داروى طبى براى اشخاص مبتلا به تنگى نفس شديد وجود دارد که عبارت است از يک قوطى که در آن مايع فشرده شده وجود دارد و با فشار دادن آن داروى مايع به‌صورت پودر گاز از طريق دهان وارد ريه شخص بيمار شده و موجب تسکين حال وى مى‌‏گردد. گاهى بيمار مجبور مى‌‏شود در يک روز چندين بار از آن استفاده کند، آيا با وجود استفاده از اين دارو، روزه گرفتن جايز است؟ با توجه به اين‌که بدون استفاده از آن روزه گرفتن غيرممکن و يا بسيار سخت خواهد بود.
ج) استفاده از وسيله مذکور اگر صِرفاً براى بازكردن راه تنفّسى بدون دارو باشد و يا همراه با دارويى است كه به‌صورت پودر به ريه‌ها پاشيده مى‌شود، مضرّ به روزه نيست.

187. من مبتلا به بيمارى ريوى هستم و نمى‌‌توانم بدون دارو باشم مخصوصاً وقتى بيمارى‌‌ام شديد مى‌‌شود. داروى من هم به شکل اسپرى است و وقتى دچار نفس تنگى مى‌‌شوم از دستگاه هم استفاده مى‌‌کنم.، آيا مى‌‌توانم در حال روزه از دارو استفاده کنم؟
ج) استفاده از اسپرى تا وقتى همراهى آن با آنچه خوردن و بلعيدن ـ هنگام رسيدن به حلق ـ صدق مى‌‌کند محرز نشود، ضررى به صحت روزه نمى‌‌زند و ظاهر آن است که چنين چيزى احراز نمى‌‌شود و صِرف شک براى منع استفاده از آن کافى نيست.

.......................................................

منبع:دفتر مقام معظم رهبری

احکام پزشکی ( فیلم )

کتابخانه احکام و روایات پزشکیآخرین احکام پزشکی

مجموعه احکام پزشکی مراجع

فهرست احکام پزشکی

احکام تصويري