امام رضا عليه السلام :اِثنانِ عَليلانِ أَبَدا : صَحيحٌ مُحتَمٍ و َعَليلٌ مُخَلِّط؛دوگروه هميشه مريضند، سالمى كه پرهيز میكند و مريضى كه پرهيز نمیكند. فقه الرضا ص 340 * * * امام رضا عليه السلام :لَيسَ مِن دَواءٍ اِلاّ و َهُوَ يُهيجُ داءً؛دارويى نيست مگر اين كه بيمارى ديگرى را تحريك مى كند.كافي (ط - الإسلامية) ج‏8، ص 273 ، ح409 * امام رضا عليه السلام :لَيسَ مِن دَواءٍ اِلاّ و َهُوَ يُهيجُ داءً؛دارويى نيست مگر اين كه بيمارى ديگرى را تحريك مى كند.كافي (ط - الإسلامية) ج‏8، ص 273 ، ح409 *

نظر پزشکان غربی درباره دعا و نماز ویژه

  • دوشنبه, شهریور 03 1393
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

نظر پزشکان غربی درباره دعا و نماز
دیل کارنگی روانشناس مشهور آمریکایی از قول دکتر (ا – گویر) در کتاب خود می گوید:
هفتاد درصد از بیمارانی که به پزشکان مراجعه می کنند در صورتیکه خویشتن را از قید ترس و نگرانی آزاد سازند می توانند شخصا خود را معالجه کنند, از جمله می توان سوءهاضمه عصبی, بعضی از زخمهای معده, اختلالات قلبی, مرض بیخوابی, بعضی از سردردها و چند فلج را از آن طبقه دانست. «کودک از نظر وراثت: ج 2, ص 491»
دکتر ویلیام ماک گونیگل در انجمن دندانپزشکان آمریکا می گوید:

(نگرانی باعث خرابی و فساد دندان می شود, هیجانات و احساساتی که مولد نگرانی ترس است باعث برهم خوردن توازن کلسیم بدن شده و دندان را فاسد می کند.) «همان، ص492»

دکتر دیلی کارنگی می گوید:

(هزاران نفر از اشخاصی که به عذاب روحی گرفتارند و در بیمارستانها داد و فریاد می کنند اگر به جای آنکه تنها به جنگ مشکلات زندگی روند دست استمداد به سوی قدرت مافوق دراز کرده بودند محتملا نجات می یافتند, بسیاری از ما وقتی از زندگی به ستوه می آییم و به آخرین حد نیروی خود می رسیم در ناامیدی و یاس را به سوی خدا برمیگردانیم.) «همان، ص508»

دکتر الکسیل کارل, برنده جایزه نوبل می گوید:

(دعا و نماز قویترین نیرویی است که چون قوه جاذبه زمین وجود حقیقی و خارجی دارد. در حرفه پزشکی خود من مردانی را دیده ام که پس از آنکه تمام معالجات دیگر در حان آنان موثر واقع نشده بود به نیروی دعا و عبادت از بیماری و مالیخولیا (= مرض دماغی است که خیالات بیهوده و اندوه شدید تولید می کند.) رهایی یافتند.

دعا و نماز, چون رادیوم یک منبع نیروی مشعشعی است که خود به خود تولید می شود. از راه دعا بشر می کوشد نیروی محدود خود را با متوسل شدن به منبع نامحدود تمام نیروها را افزایش دهد.

وقتی که ما دعا می خوانیم خود را به قوه پایان ناپذیری که تمام کائنات را به هم پیوسته است متصلو مربوط میکنیم, غیرممکن است مرد یا زنی تنها برای یک لحظه به دعا بپردازدونتیجه مثبت و مفیدی از آن نگیرد.«همان، ص509»

ویلیام جیمز استاد دانشگاه هاروارد می گوید:

(امواج خروشان سطح اقیانوس, هرگز آرامش اعماق آن را بر هم نمی زند و در نظر کسی که به حقایقی بزرگتر , باثبات تر دستاویز دارد فراز و نشیب های هر ساعته زندگی, چیزهای نسبتا بی اهمیتی جلوه می کند.

بنابراین یک شخص واقعا متدین تزلزل ناپذیر و فارغ از هر دغدغه و تشویش است و برای انجام هرگونه وظیفه ای که روزگار پیش آورد با خونسردی آماده و مهیا می باشد.) «همان»

شنیدن و دانستن این مطالب دانشمندان و پزشکان اروپایی و آمریکایی باعث آگاهی و شناخت بیشتر در دین و ایمان قویتر می گردد. و در جهان بر خود می بالد که پیرو مکتب انسان ساز اهل بیت عصمت و طهارت سلام الله علیهم اجمعین می باشد.

اگرچه دانشمندان غربی به بعضی از جهات احکام نورانی و شفابخش اسلام پی برده اند ولی در عین حال اینها قطره ای از اقیانوس بیکران آیات قرآن کریم و کلمائت ائمه اطهار علیهم السلام است که به بعضی از روایات اشاره شد. این سخنان روانشناسان و روانپزشکان غربی در قسمتی از آیه قرآن کریم خلاصه می شود که فرمود:

«الا بذک رالله تطمئن القلوب»

آگاه باشید که با یاد خدا دلها آرامش می یابد. [رعد، آیه28]

مشاهده 4316 مرتبه
رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در مقالات
برچسب زدن
مجموعه های بیشتر: « باور درماني

ارسال نظر

مطالب مراقبتهای معنوی