* امام رضا عليه السلام :اِثنانِ عَليلانِ أَبَدا : صَحيحٌ مُحتَمٍ و َعَليلٌ مُخَلِّط؛دوگروه هميشه مريضند، سالمى كه پرهيز میكند و مريضى كه پرهيز نمیكند. فقه الرضا ص 340 * * * امام رضا عليه السلام :لَيسَ مِن دَواءٍ اِلاّ و َهُوَ يُهيجُ داءً؛دارويى نيست مگر اين كه بيمارى ديگرى را تحريك مى كند.كافي (ط - الإسلامية) ج‏8، ص 273 ، ح409 * امام رضا عليه السلام :لَيسَ مِن دَواءٍ اِلاّ و َهُوَ يُهيجُ داءً؛دارويى نيست مگر اين كه بيمارى ديگرى را تحريك مى كند.كافي (ط - الإسلامية) ج‏8، ص 273 ، ح409

باور درماني ویژه

  • پنج شنبه, ارديبهشت 24 1394
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

روحیه، معنا و باورها، اکسیرهایی هستند که سراسر زندگی را تبدیل به طلای نشاط، پویایی و امید می‏سازند، به گونه‏ای که در یک کلام می‏توان گفت: «انسان، نان باورهایش را می ‏خورد و به آنها زنده است».روحیه نداشتن و احساس بی‏ارزشی، یعنی مات شدن در صحنه زندگی و باختن سرمایه هستی. در مقابل، توجه به سرمایه وجودی خود و سیراب شدن از جهان بینی و ایدئولوژی دینی یعنی دمیده شدن روحی تازه در کالبد بی‏رمق و پژمرده جسم خاکی انسان‌ها.
ما در این سرای تزاحم‌ها و تعارض‌ها با ناکامی‌ها و بلاها روبه‏رو می‏شویم و بیشتر از هر چیز، نیازمند روحیه و معنا هستیم و با همین روحیه و باورهایمان است که خورشید امید و معنا را از پشت کوه‌های یأس و ناکامی جلوه‏گر می‏سازیم.


از جمله کارهای با ارزشی که در این راستا برای ناکامان روحی صورت گرفته‏است، خدمات پزشکی (medical ministry)است که کار آن، رسیدگی به وضع روحی بیمار در دوران بیماری است. از حدود اوایل دهه ۱۹۶۰م، در بسیاری از دانشگاه های بزرگ امریکا این مسئله مطرح گردید که درمان بیمار، تنها با دارو و سایر مراقبت های پزشکی میسّر نیست و اثرات درمانی این خدمات به میزان زیادی به روحیه بیمار بستگی دارد. هر قدر روحیه بیمار بهتر باشد، سرعت درمان وی بیشتر و خدمات درمانی، بهتر و موثّرتر است.


برای تأمین این نظر، در «هیوستون» امریکا در مجتمع عظیمی که مرکب از بیش از پانزده بیمارستان و درمانگاه و چند دانشکده پزشکی است، مرکزی به نام «مؤسسه مذهب» (Institute of Religion) به صورت یک مرکز آموزشی با دوره چهارساله به وجود آمد. دانشجویان این مؤسسه در رشته «خدمات روحانی پزشکی» لیسانس می‏گیرند. در این مؤسسه، هیچ نوع دین یا مذهب خاصی به طور انحصاری مورد نظر نیست و آموزش داده نمی‏شود. علاوه بر آموزش ادیان، مقولات و موضوعات فلسفی - اخلاقی، روانشناسی و روانکاوی در برنامه آموزشی قرار دارد. فارغ ‏التحصیلان این مؤسسه، در بیمارستانها در کنار سایر خدمات پزشکی با استفاده از اعتقادات مذهبی خود بیمار، خدمات معنوی - روحی به بیمار می‏دهند، یا برای انجام دادن فرایض دینی به وی کمک می‏کنند. همچنین در برنامه آموزشی دانشجویان پزشکی، چند واحد از دروس این مؤسسه گنجانیده شده، تا پزشکان نیز بدانند که توجه و رسیدگی به ذهن یا روان بیمار و معتقدات او، در درمان بیمار، نقش مؤثر و تعیین‏کننده‏ای دارد[1].


آری، انسان، فقر محض است و بی‏خدا هیچ! با جریان یافتن دین در رگهای روحی و معنوی انسان، زندگی معنا، نشاط و پویایی می‏یابد و البته دیو سیاه پوچی و نیستی، مهمان و آفت روحی کسانی است که دین را افیون می‏ خوانند و با بستن چشمهای خود، آفتاب پر فروغ عالم افروز را منکر می‏شوند.


تكنيك حاج آقا درماني
ما مي توانيم از پتانسيل هاي معنوي براي درمان بيماري ها ارتقا سلامت روان و تبلغ ديني كمك بگيريم. حضور خواهران و برادران روحانيون ، مبلغان ديني و خادمان معنوی امام رضا و حضرت معصومه سلام علیها و حافظان و قاریان قرآن كريم در مراكز بهداشت و درمان و بيمارستان ها در اين امر اثر مهمي دارد.


کتاب و سی دی درمانی
همچنین می توانیم در این مراکز جهت کتاب درمانی از شرح حال عارفان و کتب ادعیه و شفایافتگان و ارتباط با امام زمان و توسل به امامان و راز بلاها در زندگی و هدف و فلسفه زندگی کتابخانه جهت معنا درمانی دایر کنیم. نیز می توانیم از بیمارانی که روحیه عالی دارند مانند جانبازان سی دی تهیه کنیم و در خدمت درمان و معنا بخشی به زندگی کمک بگیریم.
تذکر: حضور کارشناسان دینی سبب می شود جلوی خرافات و برداشت های انحرافی از دعا و نذر و ....گرفته شود و دکان رمالان سوداندیش بسته شود.

منبع : اسک دین

-------------------------------
[1] . رك خدا در ناخودآگاه نوشته ويكتور فرانكل ترجمه ابراهيم يزدي و محمدحسین قدیری، نقش معنا در زندگی، دوماهنامه حدیث زندگی ، خرداد و تیر 1382، شماره 11.

مشاهده 4190 مرتبه
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در مقالات

ارسال نظر

مطالب مراقبتهای معنوی